notreallythis (notreallythis) wrote in polyamory_il,
notreallythis
notreallythis
polyamory_il

מהי פוליאמוריה?
מהי פוליאמוריה?

סוגי מערכות יחסים

ערכים:
מודעות עצמית
תקשורת הדדית
נאמנות לעומת שמירת אמונים
כנות וכבוד
חוסר בעלות
Compersion בניגוד לקנאה

מהי פוליאמוריה?


אין בנמצא הגדרה אחת מובהקת לפוליאמוריה, אלא רבות ומגוונות. הנה כמה מהן:

ריבוי אהבות, פילוסופיה, פרקטיקה ודרך חיים, הדוגלת בחופש לאהוב (באופן רומנטי ומיני, כמו גם באופנים אחרים) מספר אנשים בו זמנית, ולנהל עימם מערכות יחסים, תוך הסכמה וידיעה מלאה של כל הגורמים המעורבים.

פוליאמוריה משמעה "לאהוב יותר מאחד". האהבה הזו יכולה להיות מינית, רגשית, רוחנית, או כל שילוב של הללו, בהתאם לרצונותיהם ולהסכמיהם של האינדיבידואלים המעורבים. אבל אינך צריכה להתיש את עצמך בניסיון למצוא דרכים להתאים חיבה עזה לפאי תפוחים, יחסי הורים-ילדים, או אהדה עזה למועדון הבייסבול סיינט פול סיינטס כדי להכנס לתוך ההגדרה הזו. "פוליאמורי" משמש גם כשם תואר על ידי אנשים הפתוחים ליותר ממערכת יחסים אחת, גם אם בנקודת זמן נתונה הם אינם מעורבים ביותר מאחת (חלקם אפילו מעורבים בפחות מאחת). חלק מהאנשים חושבים שההגדרה הזאת היא פתוחה מדי, אולם עליה להיות נרחבת מאוד כדי להכיל את כל האופציות הפוליאמוריות הקיימות.

אנשים רבים מתייחסים לפוליאמוריה בטעות בעזרת המונח "פוליגמיה". פולגמיה, לעומת זאת, מתייחסת אך ורק לריבוי נישואין (פולי=רבים, גמוס=נישואין), ובעיקר לריבוי נשים של גבר אחד. פוליאמוריה, ריבוי אהבות, בשונה מפוליגמיה לא מבוססת על ריבוי נישואין, אלא על ריבוי אהבות. לא על צבירת בני זוג כשם שצוברים רכוש, אלא להפך, על אידיאל של אהבה נטולת בעלויות. אין בכך להגיד שכל מערכות היחסים הפוליאמוריות הן מושלמות. לעומת זאת, לדעתנו, הפוטנציאל של מערכות יחסים פוליאמוריות טומן בחובו יותר מאשר זה של מערכות יחסים מונוגמיות.

המונח פוליאמוריה, שמורכב משורש יווני ומשורש לטיני, שהוטבע על ידי שתי נשים שונות באותו הזמן – ג'ניפר וייפ ומורנינג גלורי זיל – הוא במובן מסוים דוגמא לאחת הנטיות הבסיסיות של פוליאמוריה – מציאת דרכים לערער על מודלים וחוקים קונבנציונאליים, כדי לענות על צרכים שהם אינם עונים עליהם


אין דרך אחת נכונה להיות פוליאמורי, מכיוון שעצם ההכרה באפשרות לאהוב יותר מאדם אחת בו זמנית ולנהל מערכת יחסים עם יותר מאדם אחד בו זמנית, פותחת פתח לאין ספור אפשרויות. פוליאמוריה לא נוגעת רק לאהבה למספר אנשים בו זמנית, אלא גם לאהבה בדרכים שונות. אף על פי כן, יש לציין כי פוליאמוריה במובהק אינה בגידה, כמו גם אינה מתן לגיטימציה לבגידות, שכן הסכמה וידיעה של המעורבים הם מערכיה הבסיסיים. פוליאמוריות מאמינות כי הדבר השלילי בבגידה הוא לא האקט המיני עצמו, אלא הפרת האמון ההדדי והשקר. פוליאמוריה היא גם לא חילופי זוגות או אורגיות המוניות. בכלל, בשונה ממערכות יחסים פתוחות, בהן לבני הזוג מותר לקיים קשרים מיניים אך לא רומנטיים עם אנשים אחרים, מערכות יחסים פוליאמוריות מבוססות על אהבה ולא על סקס, מתוך מודעות לכך שמין הוא אחת הדרכים לבטא אותה.

התפיסה הפוליאמורית מאמינה כי כשם שיכול אדם לאהוב מספר חברים או מספר ילדים בו זמנית, כך גם יכולה להיות "מספיק" אהבה בליבו ליותר מבן זוג אחד, ובדיוק כמו שאין מקום לדרוש מאדם אקסקלוסיביות באהבתו לחבריו או לילדיו אין מקום לדרוש אותה גם ביחס לבני ולבנות זוגו. אהבה רומנטית ,בדיוק כמו כל אהבה אחרת, אינה מוגבלת, ואין צורך להגבילה או להדחיק אותה.

סוגי מערכות יחסים


למרות שאין צורה אחת לפוליאמוריה, ישנן מספר סוגי מערכות יחסים פוליאמוריות נפוצים:

- Sub-relationships - מערכות יחסים ראשיות ומשניות הם מונחים שמשמשים לתיאור רמות שונות של מעורבות במערכת היחסים. ההיבט המרכזי הוא לוגיסטי. בדרך כלל, מערכת היחסים הראשית היא זו שבה מושקע מירב הזמן. במקרים רבים מדובר במגורים משותפים או בנישואין. דבר זה אין משמעו שמערכות היחסים המשניות הן משמעותיות פחות, חשובות פחות או שיש בהן פחות מעורבות רגשית.

- רשת של מערכות יחסים מקושרות בהן לאדם אחד יכולות להיות מערכות יחסים שונות ברמות שונות, עם אנשים שונים.

- סידורים "גיאומטריים" שונים – V, N, משולש שווה צלעות, טריאד, קוואד, וכו'. כל אלה מתארים את צורות מערכות היחסים והקשרים השונים בין המעורבים בהן.

- משפחות פוליאמוריות(Polyfamilies) - משפחות שמורכבות מיותר מזוג הורים אחד וילדים, הן יכולות להיות וריאציות שונות על מערכות היחסים שהוזכרו כאן.

- Polyfidelity - נאמנות לרבים, נישואים קבוצתיים, או מערכת יחסים קבוצתית, שבה קשר מיני מוגבל לחברי הקבוצה בלבד.

- מערכות יחסים קבוצתיות / נישואים קבוצתיים בהם כולם רואים את עצמן כמקושרים האחד לשניה.
ערכים

ישנם מספר ערכים פוליאמורים בסיסיים. הם אומנם אידיאליים ולא תמיד מתקיימים, אבל הבנתם חשובה לצורך הבנתה של התפיסה הפוליאמורית והצורה בה מערכות יחסים פוליאמוריות מתפקדות.

מודעות עצמית
הכרות טובה של אדם עם עצמו מאפשרת הכרות טובה יותר עם אחרים. מודעות עצמית גבוהה מאפשרת לאדם לדעת מה בדיוק הם הדברים המפריעים לו, מה הגורמים להם ומה הפתרונות המתאימים להם.

תקשורת הדדית
המנטרה של כל פוליאמורי "Communicate, communicate, communicate". תקשורת טובה היא הבסיס לכל קשר טוב, ובקשרים פוליאמורים על אחת כמה וכמה. השילוב של תקשורת עם מודעות עצמית מאפשר את פתרונן של רוב הבעיות דרך שיחה ומשא ומתן, במקום דרך הדחקה ומריבות. בניגוד למערכות יחסים מונוגמיות בהן בני הזוג יכולים להתבסס על נורמות וקדם-הנחות חברתיות לגבי מערכות יחסים, למעורבות במערכות יחסים פוליאמוריות אין אפשרות להתבסס על סטנדרטים חברתיים שכאלה, ועל כן אלמנטים רבים יותר במערכת היחסים צריכים להיקבע תוך דיון הדדי. האפשרות לעצב את מערכת היחסים בשיטת "עשה זאת בעצמך" מכילה בתוכה גם את האפשרות לערער על עוד מספר תפיסות חברתיות נוספות בדרך, כמו גם ליצור קשר המתאים לכל המעורבים ועונה על צרכיהם.

נאמנות לעומת שמירת אמונים (Loyalty as opposed to Fidelity)
בעוד שבמערכות יחסים מונוגמיות הדגש הוא בעיקר על שמירת אמונים, ובעיקר במובן המיני של המושג, במערכות יחסים פוליאמוריות הדגש הוא על נאמנות. בגידה אפשרית גם במערכות יחסים פוליאמוריות, מאחר וגם באלו יש חוקים וכללים שהמעורבים מנסחים לעצמם, והפרתם היא בהחלט בגידה באמון. אולם נאמנות היא גם, ובעיקר, היכולת לסמוך על התמיכה, האכפתיות והנוכחות של האדם האחר, וכך לייצור מערכת יחסים בטוחה המבוססת על אמון הדדי, במקום על חוקים נוקשים.

כנות וכבוד
כפי שכבר צוין, אמון הוא ערך בסיסי. כדי לבנות אותו יש צורך בפתיחות ובכנות. פוליאמוריה לא מבוססת על גישת ה-“אל תשאל - אל תספר", אלא להפך. הפרטנרים של הפרטנרים לא אמורים להיות משהו נסבל, אלא חלק מחייהם, ומכאן גם מחייך. כבוד הן לפרטנריות שלך והן לפרטנרים שלהן גם הוא הכרחי, כמו גם ההבנה שגם להם יש צרכים ורגשות והתחשבות בהם.

חוסר בעלות (Non-Possessiveness)
מערכות יחסים פוליאמוריות מושתתות מלכתחילה על חופשיות האדם לנהל מספר מערכות יחסים בו זמנית. רכושנות עומדת בסתירה לערכים אלה. מעצם הקבלה של יכולתו של אדם לאהוב ולהמשך ליותר מאדם אחד בו זמנית, אין ניסיון לשליטה ברגשותיו ובמיניותו של האחר. מאחר ובמערכות יחסים מונוגמיות, ערכים כמו שמירת אמונים ואקסקלוסיביות הם מהותיים לעצם מערכת היחסים, לעיתים קרובות נוצרת מערכת יחסים שאלמנטים של רכושנות וקנאה הם מאוד בולטים בה. כתוצאה נלווית לכך, בחלק ממערכות היחסים הללו נוצרים אפילו יחסי בעלות.

Compersion בניגוד לקנאה
Compersion משמעה ההנאה שאדם חש באושרו של אדם אהוב עם אדם אחר. מדובר בתפיסת הפרטנרים האחרים בחייה של בת הזוג כתורמים לחייה, ולא כמאיימים על הקשר. קנאה, כמו גם רכושנות, נוטות לנבוע בחלק ניכר מהמקרים כתוצאה מחוסר בטחון, בין אם מדובר בחוסר בטחון עצמי, או בחוסר בטחון במערכת היחסים ויציבותה. הפתרון הרווח בחברה, יחסי בעלות כמנטרלי קנאה, איננו הפתרון הפוליאמורי. אין זה אומר שפוליאמורים לא מקנאים. הם כן, אם כי לאו דווקא באותם דברים שמעוררים קנאה בקרב זוגות מונוגמים – זמן ביחד הוא למשל אחד ההיבטים היותר בעייתיים בקשרים פוליאמורים, בעוד שזה אלמנט משמעותי הרבה פחות בקשרים מונוגמים. אולם ההתמודדות עם קנאה היא דרך תקשורת ודרך עמידה על הגורמים לה, ולא דרך רכושנות והגבלת החופש, והיא נעשית תוך מודעות לחשיבותם של הפרטנרים האחרים, קבלה והבנה.


Subscribe

 • dabest.co.il

  אתר ישראלי ממש חזק. !!!!! כל אחד חייב לראות

 • עברנו כתובת

  חברות/ים יקרים/ות, עברנו לפורום פוליאמוריה חדש, נוח יותר ועם ממשק בעברית. הפעם הוא אפילו פעיל ויש בו דיונים מעניינים :) נשמח אם תצטרפו אלינו…

 • מבובלבל

  <div align="right" dir="rtl"> הרבה זמן קורא פעם ראשונה כותב ידה ידה ידה שלום לכולם, הגעתי לפה דרך הכתבה ב YNET…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic
  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 10 comments

 • dabest.co.il

  אתר ישראלי ממש חזק. !!!!! כל אחד חייב לראות

 • עברנו כתובת

  חברות/ים יקרים/ות, עברנו לפורום פוליאמוריה חדש, נוח יותר ועם ממשק בעברית. הפעם הוא אפילו פעיל ויש בו דיונים מעניינים :) נשמח אם תצטרפו אלינו…

 • מבובלבל

  <div align="right" dir="rtl"> הרבה זמן קורא פעם ראשונה כותב ידה ידה ידה שלום לכולם, הגעתי לפה דרך הכתבה ב YNET…